Başbakan Erdoğan Londra’daki Bilim Müzesini Ziyaret etti

English Version / İngilizcesi

16 Mart 2010: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bu haftaki İngiltere ziyaretinde Türk ve Osmanlı tarihinden Batı Avrupa’nın gelişimine katkıda bulunan bilimsel buluşları bir araya getiren sergiyi gezdi. Londra’daki Bilim Müzesinde yer alan “1001 Buluş” Galerisi, sergilendiği ilk sekiz haftada 80.000 kişi tarafından ziyaret edildi ve 16 mart 2010 günü en önemli ziyaretçilerinden birini ağırladı.

Sayın Başbakan Erdoğan, İngiltere gezisinde İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve diğer bakanlarla buluştu. Bunun yanında günümüz dünyasına katkıda bulunan Müslüman bilim adamlarının mirasını ortaya koyan “1001 Buluş: Dünyamızdaki Müslüman Mirasını Keşfet” adlı sergiyi ziyaret etti. Sergiyi başbakanın yanı sıra dışişleri bakanı Prof. Ahmet Davudoğlu, başbakan yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış, Türkiyenin Londra Başkonsolosu Yiğit Alpagon ve kalabalık bir misafir heyeti ziyaret ettiler.

Turkish Prime Minister Erdogan 1001 Inventions Muslim Heritage

İngiltere merkezli Abdul Latif Jameel Vakfı’nın sponsor olduğu “1001 Buluş: Dünyamızdaki Müslüman Mirasını Keşfet” sergisi ücretsiz gezilebilmektedir. Sergi, 7. yüzyıldan beri Müslüman dünyasının unutula gelmiş, binlerce yıllık bilimsel katkılarını ortaya koymaktadır. Bilim Müzesi’ndeki sergiye gösterilen büyük ilgiden dolayı serginin süresi Haziran 2010’a kadar uzatıldı. Serginin buradan sonra dünya genelinde beş önemli şehir de daha sergilenmesi planlanmaktadır.

Eşi Emine Erdoğan ile birlikte öğlen 12.00 sularında geldikleri sergiyi bir saat boyunca gezen Başbakan Erdoğan 1001 Buluş’un kurucusu Prof.Salim Al-Hassani ve sponsoru Fady Jameel’den bilgi aldılar. Sergi, Müslüman dünyasından birçok sosyal, bilimsel ve teknik başarıları yeniden hatırlatmakta ve kültürlerin bilimsel etkileşimlerini de ortaya koymaktadır.

English Version / İngilizcesi

Haberin gerisini okumak için lütfen buraya tıklayın [PDF 306KB]

Resim Galeresi:
 

                        
Büyüt   Büyüt   Büyüt   Büyüt      

     
More Information      More Websites

► Latest News

► Partners, Credits, People and Organisations

► Exhibition Information

► Online Shop

► Media and Press Coverage

► Watch our Films and Videos

► Teachers' Pack

► Academic References

► Frequently Asked Questions (FAQs)

► Contact Us

 

► YOUTUBE: http://www.youtube.com/1001inventions

► TWITTER: http://www.twitter.com/1001inventions

► FACEBOOK: http://www.facebook.com/1001inventions

► MUSLIM HERITAGE: http://www.MuslimHeritage.com

► SCHOOLS AND TEACHERS: http://www.City1250.com