Join Our Community


 

Newest Articles

Award-winning production arrives at the Scientific Center of Kuwait

High profile launch for new global campaign

The Scientific Center of Kuwait & Kuwait Foundation for the Advancement of Science

UNESCO partners with 1001 Inventions for 2015 campaign

National Educational Programme to launch in Egypt

1001 Inventions partners with the Library of Alexandria

United Nations 'International Year of Light 2015' to highlight 1,000 years of optics

Global record achieved for a 1001 Inventions exhibition

Visiting schools report positive engagement with science exhibition


Random Image

1001 İcat (1001 Buluş)

|YouTube | TwitterFacebook | Haberler | Kitap | Buy / Alım

İstanbul Sergisi

  Tayyip Erdogan 1001 Icat Istanbul 1001 Inventions

1001 İcat, 18 Ağustos 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel davetiyle İstanbul’un tarihi Sultanahmet Meydanı’nda nefes kesen bir sergi açtı.

Londra Bilim Müzesi’nde rekor ziyaretle ağırlanan sergi, bunun akabinde “Avrupa Kültür Başkenti” etkinliklerinin bir parçası olarak dünya turuna, bunun için en uygun ilk ev sahibi şehir olan İstanbul’la başladı. 1001 İcat sergisi, İstanbul’un en meşhur iki kentsel simgesi olan Aya Sofya ve Sultanahmet Camii’nin ortasında bulunan Sultanahmet Meydanı’nda simgesel bir konumda ‘1001 İCAT BİLİM VE TEKNOLOJİNİN 1000 YILLIK SERÜVENİ’ olarak açıldı

Serginin resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılırken açılış törenine medyanın gösterdiği ilgi büyüktü. 1001 İcat sergisi, Başbakanlık ortaklığıyla ve ALJ Community Initiatives sponsorluğunda, 5 Ekim 2010 tarihine dek devam ederek, 7 hafta gibi kısa bir süre boyunca dünyanın her yerinden 400,000 ziyaretçi gibi baş döndürücü bir rakama ulaştı.
 

Resmi Açılış Etkinliği

Açılış töreninde konuşan FTSC Başkanı ve 1001 İcat kitabının editörü Profesör Salim TS Al-Hassani, serginin Türkiye’ye getirilmesi için verdiği destek konusunda Başbakan’a teşekkürlerini iletti. Bunun yanı sıra Al-Hassani, Türkiye bölgesinin proje içeriğini zenginleştirdiğini anlattı. Al-Hassani şunları söyledi: “Galerilerimizde, Türkiye bölgesi dâhil İslam medeniyeti tarihinden düzinelerce eser sergilenmektedir. Buna örnek olarak, ziyaretçilerimiz, Türkiye’nin aşıyı, emme basma tulumbayı, roketli uçuşu ve Amerika’nın bilinen en eski ayrıntılı haritasını dünyaya kazandırmış olduğunu göreceklerdir. Türkiye bölgesi ayrıca El-Cezerî ve Takîyüddin gibi tarım endüstrisi ve bitkiler konusunda çok önemli makineleri ve mekanizmaları geliştiren mühendislik dehalarını yetiştirmiştir. Avrupa başkentlerinde de etkisi görülebilen Sinan gibi usta mimarlar da buralıdır.”

Turkish Prime Minister Erdogan opens 1001 Inventions exhibition in iconic and historic part of Istanbul
(Soldan) İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Güler, FTSC ve 1001 İcat Başkanı Salim Al-Hassani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, (ortada) 1001 İcat sponsoru ALJ Sosyal Sorumluluk Başkanı Muhammed Abdullatif Cemil, Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Kırgızistan Kültür Bakanı, Araştırma ve Strateji Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver. 
 

Al- Hassani sözlerine şöyle devam etti: “Amacımız, İslam medeniyetinin güzel sanatlar, bilim, teknoloji ve çağdaş medeniyetin gelişimine yaptığı katkının ana akımda kavranışını yaygınlaştırmaktır. Bu kendine has enteraktif sergi, şaşırtıcı gerçekleri ve günümüzün çağdaş dünyasında bizleri derinden etkileyen hayret verici öyküleri daha geniş kitlelere sunmakla bunu başarmaktadır.” Al-Hassani’nin bahsettiği bu gerçeklerden bazıları şunlardır:

 

1.

 

Dünyanın ilk roketli uçuşu 17. yüzyılda İstanbul Boğazı üzerinde uçan Lâgarî Hasan Çelebi tarafından gerçekleştirildi.

2.

 

Günümüzde Türkiye’nin güneyi olarak bilinen bölgede, büyük mühendis El-Cezerî tarafından on üçüncü yüzyılda yapılan beş metre yüksekliğinde bir “Fil Saati” rekreasyonu.

3.

 

Türkiye’den ithal edilen bir kavram olarak aşılama ve inokülasyonun hikâyesi.

4.

 

Avrupa’nın her yerinde önemli binaların mimarisinin Türkiyeli Sinan’ın eserlerinden nasıl etkilendiği

 

 

5.   El-Cezerî ve Takîyuddin gibi mühendislik öncüleri tarafından kullanılan piston manivela sistemleri ve emme basma tulumbaların reprodüksiyonları.    

6.

 

Planörle iki kıta arasında uçmayı başaran ilk insan olan Hezarfen Ahmed Çelebi.

7.

 

Birçok cerrahi aletin mucidi ve cerrahi üzerine yazılan ilk resimli kılavuzun yazarı Amasyalı Şerefeddin Sabuncuoğlu. 

8.

 

Osmanlı idarecilerinin şehir planlama alanında nasıl önemli ilerlemeler kaydettikleri.

9.

 

Türk Hamamlarında geliştirilen, günümüzde dünyada da yaygın bir şekilde uygulanan sauna tedavileri.

10.

 

Türk dilinin birçok İngilizce kelimeye ilham vermiş oluşu (“Yogurt/yoğurt”, “Crimson/kırmızı” ve “Kiosk/köşk” gibi).

 

Sergi açılışıyla aynı anda, “1001 İcat: Dünyamızda İslam Mirası” kitabı da Türkçe’ye çevrilmiştir – bu da kitabın başka bir dile ilk çevirisidir. İstanbul’daki serginin ziyaretçileri bu yayının ilk baskısını ilk kez burada elde etme fırsatı buldular.

Sergi, İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde hazırlandı bu sayede hem yurt içinden hem de yurtdışından turist olarak gelen ziyaretçiler bu deneyimi birlikte yaşayabildiler.

Sergide vurgulanan tarihsel gerçeklerin birçoğu, Türkiye’nin tarihi ve Osmanlı dönemi ile özel bir karşılıklı tınısal etkileşim oluşturmaktadır.

Çok satan ve alanında öncü olan bu kitap, Türkiye’de de satılmak üzere “1001 İcat: Dünyamızda İslam Mirası” başlığıyla yayınlanmıştır.

Kitapla ilgili talebe göre hem sert kapaklı hem de karton kapaklı sürümlerle hazırlanan bu kitabın ilk baskısı, dört hafta içinde tükenmiş ve talebin karşılanması için binlerce kitaplık yeni basımların yapılması gerektiği görülmüştür. Kitap sergi boyunca satılmış olup halen İstanbul’un seçkin kitapçılarında bulunmaktadır.

Kitabı ayrıca buradan çevrimiçi bulabilir ve satın alabilirsiniz  
 

 ‘1001 İcat ve Sırlar Kütüphanesi’ filmini Türkçe olarak izleyin
 


Sir Ben Kingsley’in başrolünü oynadığı bu harikulade, bol ödüllü kısa metrajlı sinema filmi, hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen ziyaretçiler için Türkçe seslendirilmiş olup, filme ayrıca İngilizce altyazı da eklenmiştir. Tüm ziyaretçiler için, ana sergiye bir oryantasyon olarak özel bir film gösterim alanında filmin sergi kapsamında gösterimi yapılmıştır.

Serginin VIP Ziyaretçileri

İstanbul’da ağırlandığı yedi hafta boyunca, sergimizin, eğitim, televizyon, bilim ve uluslar arası yöneticilik alanlarından birçok VIP ve saygıdeğer konukları da olmuştur. Bu ziyaretçiler arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Valisi Muammer Güler, Sara Lee Schupf, Prenses Zeynep Osman, Fildişi Kıyısı Bakanı Moussa Dosso ve başka birçok önemli kişiler bulunmaktadır.

Tüm bu kişilerin ilgisi ve takdiri bizim için bir övgü niteliğinde olup başarmaya çalıştığımız bu devrim niteliğindeki eğitim projesi ve dünya turumuzdaki maksadımız için de destekleyici olmuştur. Sergiyi İstanbul’a getirdiğimiz ve Türkiye halkının bundan yararlanmasını ve kendi tarihlerini daha derinlikli bir biçimde keşfedebilmelerini sağladığımız için bize şükranlarını iletmiştirler.

Turkish Prime Minister Erdogan 1001 Inventions Muslim Heritage
(Soldan sağa) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Profesor Salim Al-Hassani (FTSC ve 1001 İcat Onursal Başkanı)


(Soldan sağa) Profesör Salim T S Al-Hassani (FTSC ve 1001 İcat Onursal Başkanı), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (elinde 1001 İcat kitabının bir baskısı bulunmaktadır), Profesör Talip Alp (FTSC Kurul Üyesi)

Lord William Waldegrave handing over exhibition symbol to Mr Kerem Kiratli from the Turkish Embassy
(Soldan sağa) Profesör Salim T S Al-Hassani (FTSC ve 1001 İcat Onursal Başkanı), Lord William Waldegrave (Londra Bilim Müzesi Müdürü), El-Cezerî on ikinci yüzyılda yaptığı Su Saatinin bir modelini, 1001 İcat sergisinin Londra’dan İstanbul’a devir teslimini sembolize etmek üzere, Büyükelçi Yardımcısı Kerem Kıratlı’ya uzatırken.

Gala Etkinliği ve & Serginin İstanbul’dan New York’a Devir Teslimi

1 Ekim 2010 tarihinde, davetlilere özel bir gala etkinliği düzenlemiş ve burada 1001 İcat sergisinin İstanbul’daki büyük başarısı topluca kutlanmış ve New York’a devir teslim töreni gerçekleştirilmiştir. Söz konusu gala etkinliği, sergi alanının arka kısmında kurulan özel bir çadırda düzenlemiş ve New York’tan gelen özel konuklarımız Dr. Margaret Honey ve Sara Lee Schupf, bu sembolik jesti kabul etmek üzere hazır bulunmuşlardır. Davetliler arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve akademik, bilim, TV ve idare dünyasından birçok ileri gelen kişiler de törene iştirak etmiştir.

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız...

Serginin İstanbul’dan New York’a geçişini temsilen, Profesör Salim Al-Hassani (FSTC ve 1001 İcat Onursal Başkanı) ve Başbakanlık Danışmanı Prof. Bekir Karlığa, serginin dünya turundaki bir sonraki uğrağı olan New York Hall of Science Müzesi Başkanı Dr. Margaret Honey’ye El-Cezerî’nin on ikinci yüzyılda yaptığı Su Saatinin bir modelini resmi olarak takdim etmiştir.


(Soldan sağa) Başbakanlık Danışmanı Profesör Bekir Karlığa, New York Hall of Science Müzesi Bakanı Dr. Margaret Honey, Profesör Salim T S Al-Hassani (FTSC ve 1001 İcat Onursal Başkanı), serginin temsili devir teslimini tamamlarken.

Ayrıca, sergi alanı dışında, Sultanahmet Meydanı’nda Özel gala kutlamalarının bir parçası olarak yeniden canlandırılan “Hezarfen Serüveni” adlı bir uçuş gösterisi gerçekleştirilmiş ve konuklar, tarihi İstanbul şehrini 60 metre yükseltilen bir vinçle izleme şansı bulmuştur. Bu kuşbakışı görünümle, ziyaretçiler, bundan 400 yıl önce uçan makinesiyle İstanbul üzerinde uçmaya başlayan Hezarfen Ahmed Çelebi’nin tecrübe ettiği yükseklikten şehri izleme şansı bulmuşlardır.

Fotoğraflar

Fotoğrafları büyütmek için resimlere tıklayın:

         
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
         
                     
             
 
 

Gazeteler 

 
11/08/10 Hür Haber   11/08/10 Hurriyet.com.tr   11/08/10 Milliyet Cadde
         
11/08/10 Haber Türk   11/08/10 HaberTurk.com   11/08/10 Taraf
         
11/08/10 Takvim   11/08/10 Samanyolu Haber   11/08/10 Sabah
         
11/08/10 Radikal   11/08/10 İstanbul Net   10/08/10 Hürriyet
         
10/08/10 Risale Haber   10/08/10 Istanbul.com   10/08/10 Takvim Online
         
10/08/10 Zaman Online   10/08/10 Zaman   10/08/10 Dünya Bülteni
 

 

Internet Haberleri:

30/08/10 Muslim Voice       26/08/10 San Francisco Chronicle
         
26/08/10 Hindustan Times   26/08/10 Today's Zaman   25/08/10 Washington Post
         
17/08/10 Sabah English   17/08/10 Middle East Online   17/08/10 Nature Blog
         
    16/08/10 On Islam   11/08/10 Balkan Travellers
         
11/08/10 World Bulletin   11/08/10 Today's Zaman   10/08/10 Republic of Turkey

 

Haber Klipleri İçin Buraya Tıklayın

İnternet Sitelerimiz

► İNGİLİZCE SİTEMİZ: http://www.1001inventions.com

► YOUTUBE: http://www.youtube.com/1001inventions

► TWITTER: http://www.twitter.com/1001inventions

► FACEBOOK: http://www.facebook.com/1001inventions